Seniori galvenokārt bažījas par vakcinācijas blaknēm. Cik šīs bailes ir pamatotas?

Biedrība “Latvijas senioru kopienu apvienība” (LSKA), īstenojot Sabiedrības integrācijas fonda atbalstīto projektu “Būsim vakcinēti un veseli!”, tikusies ar senioriem vairākos Latvijas novados.  Projekta ietvaros tā darbā iesaistītie brīvprātīgie skaidro senioriem vakcinēšanās pret Covid-19 nepieciešamību, kā arī vajadzības gadījumā palīdz viņiem nokļūt līdz vakcinācijas punktiem.

 

“LSKA projekta īstenošanā iesaistītie brīvprātīgie ir pārliecinājušies, ka neatkarīgi no tā, kurā Latvijas novadā seniors dzīvo, galvenais iemesls, kādēļ lielākā daļa atturas uzsākt vakcinēšanās procesu ir lielā mērā nepatiesas informācijas radītās bailes no iespējamām vakcīnas blaknēm. LSKA izdotajā informatīvajā biļetenā “Būsim vakcinēti un veseli!”, kurš ar brīvprātīgo starpniecību tiek izdalīts senioriem visā Latvijā, mūsu valstī un arī aiz tās robežām pazīstami mediķi skaidro par vakcinācijas nepieciešamību, tanī skaitā arī par iespējamām blakusparādībām  tieši senioru vecuma cilvēkiem,” stāsta projekta “Būsim vakcinēti un veseli!” vadītāja, LSKA valdes priekšsēdētājas vietniece Lilita Kalnāja.

Biļetens izdots 4000 eksemplāru lielā tirāžā latviešu valodā, un tikpat lielā skaitā arī krievu valodā.

L.Kalnāja norāda, ka tā kā senioru interese par ar vakcināciju saistītiem jautājumiem ir liela, arī LSKA mājas lapā tiek publicēts Rīgas Austrumu Klīniskās universitātes slimnīcas Iekšķīgo slimību klīnikas Gastroenteroloģijas un hepatoloģijas centra virsārstes, profesores Indras Zeltiņas skaidrojums par to, vai tiešām vakcīnas iespējamās blaknes ir tik biežas un bīstamas.

 

“Agrīnās  blaknes  cilvēks sajūt neilgi pēc vakcinācijas. Parasti tas notiek pirmās diennakts laikā, ar dažu stundu nobīdi, vai divu diennakšu laikā pēc vakcīnas saņemšanas. Visbiežāk tās parādās nākamajā dienā. Cilvēkam ir stipras galvassāpes, drudzis, drebuļi, izteiktas sāpes muskuļos. Tās ir konkrētām vakcīnām dabiskas, iepriekš zināmas un paredzamas blakusparādības, kuras pāriet diennakts, vēlākais, divu laikā. Tās drīkst mazināt ar temperatūru vai sāpes mazinošiem līdzekļiem, un parasti ar vienu tableti pietiek. No šīm parādībām, tāpat kā no vakcīnām, saslimšana neattīstās.

Smaga alerģiska reakcija jeb anafilaktiskais šoks var rasties dažu minūšu laikā pēc vakcīnas ievadīšanas. Tādēļ vakcinācijas punktos cilvēkiem tiek lūgts 10 -15 minūtes pēc potes saņemšanas vēl uzkavēties medicīnas personāla tuvumā. Anafilaktiska reakcija (pēkšņs samaņas zudums, elpas trūkums, strauja asinsspiediena krišanās) pēc pirmās potes saņemšanas faktiski ir vienīgais iemesls, kad vakcināciju medicīnisku indikāciju dēļ var pārtraukt. Taču šāda reakcija ir ārkārtīgi reta. Latvijā neesmu dzirdējusi ne par vienu reģistrētu anafilaktisku reakciju uz šo poti.

Miokardīts un perikardīts ir statistiski ļoti reta blakusparādība. Statistika rāda, ka galvenokārt tā skar  gados jaunus vīriešus vecuma grupā no 12 - 29 gadiem. Senioru vecuma cilvēki šajā riska grupā neiekļaujas. Miokardīts un perikardīts ir ārstējami.

Trombu veidošanās risks, ko galvenokārt saista ar “AstraZeneca”  un “Janssen” vakcīnām, ir ārkārtīgi zems. Tas var rasties 3 - 30 dienu laikā no vakcīnas saņemšanas.  Lielākoties tas novērots gados jaunām sievietēm, un pēc statistikas tie ir 4 gadījumi uz miljons vakcinētajiem. Seniori šajā riska grupā neietilpst.

Gijēna-Barē sindroms ir autoimūna nervu sistēmu paralizējoša izpausme, kura var attīstīties mēneša līdz 40 dienu laikā pēc vakcinācijas. Šādu gadījumu visā pasaulē reģistrēts ļoti maz - 227  uz 51 miljonu potēto. Arī šī slimība ir ārstējama.

Gados veci cilvēki un tie, kuriem ir hroniskas saslimšanas, ir Covid-19 saslimšanu izraisošā vīrusa pirmais mērķis. Tādēļ, mīļie seniori, noteikti vakcinējieties! Bailes ir jāpārvar, slimība noteikti ir bīstamāka par vakcīnu.”

 

Projekts „Būsim vakcinēti un veseli!” tiek īstenots no 2021. gada 1.oktobra līdz 2021.gada 31.decembrim.

Finansējuma līgums SIF Nr. 2021.LV/NVO _VAK/22

 

Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Service by Chukmasoff