2024.gada 21.oktobrī Latvijas Senioru kopienu apvienība tika aicināta piedalīties Latvijas Pilsoniskās Alianses rīkotajā seminārā “Organizācijas dzīves cikls”.

Biedrības „LATVIJAS SENIORU KOPIENU APVIENĪBA”

struktūrvienība „Senioru Saeima”

 

2024.gada 21.oktobrī Latvijas Senioru kopienu apvienība tika aicināta piedalīties Latvijas Pilsoniskās Alianses rīkotajā seminārā “Organizācijas dzīves cikls”. Semināra dienas kārtībā četri jautājumi: Biedrību darbības klasifikācija, Informācijas apmaiņa starp UR un VID, Biedrību vienkāršota likvidācija, Kas ir patiesā labuma guvējs (PLG). 

 

  1. No 2024.gada 1.jūlija Biedrību un nodibinājumu likuma 15.panta 3.punkts paredz obligātu darbības jomas norādīšanu, ja ierakstīšanai biedrību un nodibinājumu reģistrā piesaka jaunu subjektu:

Darbības jomas tiek klasificētas atbilstoši 2024.gada 25.jūnija MK noteikumiem Nr.398 “Biedrību un nodibinājumu klasificēšanas noteikumi”;

Noteikumi Nr. 398 paredz tikai 23 darbības jomas, kuras nav sasaistītas ar NACE kodu;

Biedrības/nodibinājumi var norādīt tikai piecas būtiskākās darbības jomas.

Klasificēšanas noteikumos ir nosauktas šādas darbības jomas: 

Darba devēju organizācija

Arodbiedrība

Profesionālā biedrība un nodibinājums

Kultūra un māksla

Izglītība

Zinātne

Veselība un slimību profilakse

Sociālā aizsardzība un sociālā labklājība

Vides un dabas aizsardzība

Dzīvnieku aizsardzība un labturība

Mājokļu apsaimniekošana

Teritorijas, kopienas un apkaimes attīstība

Ekonomika

Demokrātija un pilsoniskā sabiedrība

Cilvēktiesību un indivīda tiesību aizsardzība

Labdarība

Brīvprātīgā darba veicināšana

Sports un sporta atbalsts

Starptautiskā palīdzība un attīstības sadarbība

  Palīdzības sniegšana katastrofu gadījumos un ārkārtas situācijās

Tematiska interešu kopa, interešu klubs

Darbs ar jaunatni

Citur neklasificēta darbības joma 

Ziņas par darbības jomu jānorāda, iesniedzot gada pārskatu VID par 2024.gadu;

Valsts ieņēmumu dienests sniegtās ziņas par biedrības un nodibinājuma darbības jomu pārsūtīs Uzņēmumu reģistram (UR), kurš tās reģistrēs biedrību un nodibinājumu reģistrā un padarīs minēto informāciju publiski pieejamu savā tīmekļvietnē https://info.ur.gov.lv ;

Arī turpmāk ziņas par darbības jomu būs jāaktualizē reizi gadā, iesniedzot gada pārskatu VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā EDS.

Biedrības/nodibinājumi jebkurā laikā tiesīgi vērsties UR ar pieteikumu par darbības jomas maiņu vai papildinot darbības jomu sarakstu 

Ierakstu izdara uz pieteikuma pamata (var izmantot UR mājaslapā pieejamo pieteikuma veidlapu B3)

Par jaunas darbības jomas vai izmaiņu jau esošajās reģistrāciju maksājama valsts nodeva 5.69/5.12 euro apmērā.

 

Darbības jomas norādīšana ir obligāta, jo 

Iegūtās ziņas ļaus padarīt nevalstisko organizāciju sektoru caurspīdīgāku un pārskatāmāku;

Apkopot statistikas datus par jomām, kādās darbojas biedrības/nodibinājumi;

Veikt iegūto datu par biedrību/nodibinājumu saimnieciskās darbības aktivitātēm analīzi;

Palīdzēs valstij mērķēti sasniegt noteiktu jomu nevalstiskās organizācijas;

Noteikt tās nevalstiskās organizācijas, kuras ir pakļautas augstam terorisma finansēšanas riskam.

 

  1. Informācijas apmaiņa starp UR un VID

 

UR informāciju VID par saņemtajiem pieteikumiem nosūta, ja: 

reģistrētā tiesību subjekta vienīgais dibinātājs vai viens no dibinātājiem ir persona, kura bija vienīgais dibinātājs vai viens no dibinātājiem vairākos Reģistra vestajos reģistros reģistrētos tiesību subjektos gada laikā no pieteikuma iesniegšanas brīža

pieteikumā norādītais valdes loceklis, cita pārstāvēttiesīgā amatpersona ir valdes loceklis, cita pārstāvēttiesīgā amatpersona vairākos Reģistra vestajos reģistros reģistrētos tiesību subjektos

ja pieteikumā norādītajā ierakstīšanai pieteiktajā juridiskajā adresē jau ir reģistrēti vairāki Reģistra vestajos reģistros reģistrētie tiesību subjekti, filiāles, ārvalstu komersantu vai organizāciju pārstāvniecības 

 

Ja saņemts VID atzinums par tiesību subjekta nodokļu riskiem, valsts notārs - atsaka ieraksta  izdarīšanu biedrību un nodibinājumu reģistrā:  VID atzinuma saturs tiek norādīts valsts notāra lēmumā par atteikumu izdarīt ierakstu reģistrā; Valsts nodevu šādos gadījumos neatmaksā.  

Ja pēc saziņas ar VID nodokļu riski tiek novērsti, subjekts tiesīgs atkārtoti iesniegt pieteikumu un dokumentus par jauna subjekta vai reģistrētā tiesību subjekta izmaiņu reģistrāciju.

 

  1. Biedrību vienkāršota likvidācija.  

 

Biedrības darbību var izbeigt ar reģistra iestādes lēmumu, ja:

  • biedrības valdei  ilgāk par diviem gadiem nav pārstāvības tiesību un biedrība sešu mēnešu laikā pēc rakstveida brīdinājuma saņemšanas nav novērsusi norādīto trūkumu;
  • biedrība nav sasniedzama tās juridiskajā adresē un sešu mēnešu laikā pēc rakstveida brīdinājuma saņemšanas nav novērsusi norādīto trūkumu.

Biedrības likvidācijas procesā likvidatoram ir visas valdes un citu statūtos paredzēto institūciju (izņemot biedru sapulci) tiesības un pienākumi, kas nav pretrunā ar likvidācijas mērķi (Biedrību un nodibinājumu likuma 62.panta pirmā daļa). Tādējādi, secināms, ka likvidācijas procesā likvidators ir biedrības vienīgais likumiskais pārstāvis, kurš pārņem valdes un citu statūtos paredzēto institūciju (izņemot biedru sapulci) tiesības un pienākumus.

 

Likvidatoru var ieteikt ikviena persona, kura ir ieinteresēta biedrības likvidācijā, piemēram, likvidatoru var ieteikt persona, kura ir biedrības vai nodibinājuma kreditors, biedrības biedrs vai persona, kurai ir tiesības uz nodibinājuma mantu saskaņā ar statūtiem. 

Ziņu norādīšana par biedrības vai nodibinājuma likvidācijā ieinteresēto personu, kā arī apliecinājums par ieinteresētās personas statusu, ir nepieciešams, lai mazinātu iespēju, ka biedrības vai nodibinājuma likvidācijā kā ieinteresētā persona pieteiksies tāda persona, kurai pilnīgi nav nekādas saistības ar attiecīgo biedrību vai nodibinājumu. Ne jebkura persona, kas iesniedz pieteikumu par likvidatora iecelšanu, ir uzskatāma par ieinteresēto personu. 

Likvidācijas mērķis ir nodrošināt, ka tiek apmierināti kreditoru prasījumi un atlikusī manta tiek sadalīta starp biedrības biedriem vai attiecībā uz nodibinājumu – starp personām, kurām ir tiesības uz šo mantu saskaņā ar statūtiem. Ieinteresēto personu interesei ir jābūt saistītai ar pašas likvidējamās biedrības vai nodibinājuma mantas sadali vai citai tiesiskai interesei likvidācijas mērķu sasniegšanā.



  1. Kas ir patiesā labuma guvējs biedrībā

 

Patiesais labuma guvējs (PLG) ir fiziskā persona, kura ir juridiskās personas īpašnieks vai kura kontrolē juridisko personu, vai kuras vārdā, labā, interesēs tiek nodibinātas darījuma attiecības vai tiek veikts gadījuma rakstura darījums. 

 

PLG definīcijas mērķis ir atklāt tās fiziskās personas, kas galarezultātā - faktiski kontrolē juridisko personu vai juridisko veidojumu. Tāpēc PLG definīcija ir piemērojama ne tikai pēc tiesību subjekta tiesiskā statusa (piemēram, biedrība), bet arī pēc tā uzbūves principa un būtības.  

 

Arī biedrība ir juridiska persona, kas nav iespējama un nevar darboties bez fiziskajām personām. Katrā biedrībā situācija jāvērtē individuāli, jānoskaidro:

  • vai biedrības darbības mērķis ir sniegt atbalstu plašai sabiedrības daļai, veicināt norises, kas būtu plašākas sabiedrības vai liela skaita biedru interesēs;
  • vai arī biedrība ir izvēlēta kā juridiskā forma un darbojas konkrētu personu interesēs.

 

No 2027.gada jūnija statusa «juridiskās personas patiesos labuma guvējus nav iespējams noskaidrot» gadījumā būs jāreģistrē patieso labuma guvēju informācijai līdzvērtīga informācija arī par visām fiziskām personām, kas tiesību subjektos ieņem vadošo amatpersonu amatus.

 

Atbilstoši Eiropas regulējumam par “faktisko īpašnieku” biedrībās uzskatāma fiziskās personas, kuras ieņem amatus, kas ir līdzvērtīgi vai līdzīgi: 

  • dibinātājam,
  • pilnvarotajam,
  • pārraudzītājam,
  • labuma guvējiem vai to grupām,
  • jebkurai citai fizisaiā personai, kas faktiski īsteno kontroli, izmantojot tiešas vai  netiešas īpašumtiesības vai citus līdzekļus. 

 

Biedrībā PLG nosakāmi nevis pēc tiesiskā statusa, bet faktiskās struktūras un būtības.




„Senioru Saeimu” projektā „Sadarbībā atbalstam” atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Programma “NVO fonds”

Projekts tiek īstenots no 01.04.2023. līdz 31.10.2024.

Projekta īstenošanas līgums Nr. 2023.LV/NVOF/MAC/103/49

                                    

 

Pasākumu atbalsta Labklājības ministrija.

Projekta pasākumi tiek īstenoti no 2024. gada 5. februāra līdz 31.decembrim. Pasākumu finansējuma līgums Nr. LM2024/21-26/5

 

Service by Chukmasoff