25.septembrī notika NVO un MK sadarbības memoranda īstenošanas padomes sēde

Sēde notiek klātienē un attālināti tajā piedalās 32 dalībnieki, kuriem elektroniski ir izsūtīti sēdes darba kārtībā iekļautie izskatāmie jautājumi. 

Darba kārtība: 

Ministru kabinetā pieņemtais budžeta ietvars un nodokļu pārskatīšanas izmaiņas

Par valsts budžeta ieņēmumu un nodokļu politikas pārskatīšanu 2025.–2027.gadā (nodokļu pārskatīšanas scenārijs)

Informē Finanšu ministrijas valsts sekretāra vietnieks   

Informācija par sēdē skatīto:

19.septembrī valdībā ir apstiprinātas nodokļu politikas izmaiņas, kas sīkāk aprakstītas pievienotajā prezentācijā

LPA uzdod jautājumu par UIN piemērošanu biedrībām, jo kaut arī ir apgalvots, ka šis jautājums ir noņemts no valdības dienas kārtības, tomēr budžeta dokumentos tas parādās pēc TM interpretācijas. Finanšu ministrija apstiprina, ka budžeta kontekstā šis jautājums ir noņemts no dienaskārtības un bez diskusijām ar NVO tālāk netiks virzīts. 

Biedrība Auto asociācija uzsāk debati par Transporta ekspluatācijas nodokļa celšanu visiem transporta līdzekļiem. Asociācija uzskata, ka tādejādi netiek ievērots princips “piesārņotājs maksā”, kas paredz to, ka ar nodokli būtu jāapliek ekoloģiski nedraudzīgie transporta līdzekļi, īpaši vecais komerctransports. Atbalstāma autoceļu lietošanas nodokļa celšana vecajam 25 gadus vecajam smagajam autransportam. Iebildumi pret uzņēmuma vieglo transporta līdzekļu aplikšanu ar paaugstināto nodokli. Finanšu ministrija norāda, ka transporta līdzekļu ekspluatācijas nodokļa palielināšana par 10% netiks atcelta. Turpmāk turpināsies diskusija ar asociāciju par tās izvirzītajiem jautājumiem.

19.septembra valdības sēdē ir apstiprinātas budžeta veidošanas prioritātes. Turpmāk budžets tiks veidots nākamajiem 4 gadiem. Ir stājusies spēkā ES regula, kas nosaka ierobežojumus izdevumu pieaugumam, kas jāievēro arī pašvaldībām. Tāpēc pieņemtais budžeta ietvars ir pakārtots drošības prioritātei. Sīkāka informācija pievienotajā prezentācijā. 

IeM valsts sekretāra komentārs: Ir izdevies pārliecināt ES par valsts robežas stiprināšanas finansējuma piešķiršanu, īpaši tas attiecas uz robežsardzes funkiju nodrošināšanas finansēšanu. Svarīgs finansējuma nodrošinājums ir VUGD autotransporta izmaksas, kā arī atbalsts darbinieku algu izlīdzināšanai salīdzinājumā ar NBS. Plānoti 5 miljoni kiberdrošībai. Atbalsta sniegšanai Ukrainai dažādās jomās  paredzēti 65 miljoni. Vardarbības apkarošanai tiek īstenots projekts par e-aprocēm. Atbalsts dienestu darbam uz robežas hibrīdkara kontekstā.    

Vitas Tēraudas jautājums par to vai valdībā ir notikusi diskusija, kas ietilpst tēmā “drošība”. Finanšu ministrija atsaucas uz ES regulas noteikumiem. Diskusija par tēmas “drošība” tvērumu ir notikusi valsts pārvaldē, bet līdzdalības formāts ar NVO īstenots caur Finašu ministrijas aktivitātēm.   

LPA vērš uzmanību uz to, ka memoranda padome vēlētos saņemt informāciju arī no citām ministrijām par budžeta prioritātēm.

SIF ir jautājums par valsts valodas apguves pieejamo atbalstu. Jautājums par pārtikas un higiēnas paku izdali maznodrošinātajiem iedzīvotājiem, ko finansē ES. Ja finansējums beidzas, vai ir iespēja no valsts puses turpināt šo paku projektu.

Zemnieku Saeima interesējas par to, kāpēc joprojām terminēts ir jautājums par pazemināto PVN vietējiem augļiem un dārzeņiem. Kāpēc konstrukcijas, kas tiek izmantotas robežu stiprināšanai tiek vestas no Rīgas, nevis pasūtītas vietējiem uzņēmējiem pierobežā. Nav iespējas modernizēt autoparku zemnieku saimniecībās, ja nav atbalsta to iegādei. 

Tiek aktualizēts jautājums par dabas resursu nodokļa izmaiņām kontekstā ar saimnieciskās darbības ierobežošanu aizsargājamajās dabas teritorijās. Finanšu ministrija norāda, ka budžeta pakā nav iekļautas izmaiņas dabas resursu nodoklī.   FM mājas lapā pieejams ziņojums par šo jautājumu.    

Vitas Tēraudas jautājums par to ar kādām sabiedrības grupām notikusi diskusija par II pensiju līmeni. Finanšu ministrija skaidro, ka iemesls – darbaspēka nodokļa samazinājums. Priekšlikums par pensiju sistēmas izmaiņām ir izvērtēts no visiem aspektiem, secinājums, ka vēlamo rezultātu citām metodēm nav iespējams sasniegt. 

Labklājības ministrijas prioritāte ir pensiju indeksācija, sociālo pakalpojumu nodrošināšana atbilstoši esošajiem kvalitātes kritērijiem, palielinot minimālā ienākuma pabalstus, pārdalīt līdzekļus, lai varētu paaugstināt pabalstus bērnu-invalīdu kopšanai. 

VARAM ministrija neplāno izmaiņas attiecībā uz sadarbību ar NVO sektoru. Visi jautājumi par vides aizsardzību nodoti KEM. 





Projektu „Sadarbībā atbalstam” atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Programma “NVO fonds”

Projekts tiek īstenots no 01.04.2023. līdz 31.10.2024.

Projekta īstenošanas līgums Nr. 2023.LV/NVOF/MAC/103/49

Service by Chukmasoff