Mūžizglītība senioriem palīdz uzturēt možu garu, apgūt noderīgas prasmes un kompetences, tā mazinot arī novecošanās ietekmi. Tādēļ “Latvijas senioru kopienu apvienība” (LSKA) līdztekus “Senioru skolas” darbības organizēšanai kopā ar četrām partnerorganizācijām iesaistījusies arī projektā “Trešās paaudzes universitāšu tīkla izveide Latvijā sabiedrības vecākās paaudzes sociālās labklājības un drošības vairošanas interesēs”.
“Latvijā seniori nav iekļauti mūžizglītības sistēmā un šo funkciju nodrošina nevalstiskās organizācijas. Tomēr seniori vēlas turpināt aktīvu un jēgpilnu dzīvi arī pēc aiziešanas pensijā un mūžizglītībai te ir nozīmīga loma. Veidojot sadarbības platformu ar Latvijā jau strādājošajām senioru izglītības skolām un pēc LSKA “Senioru skolas” pieredzes redzam, ka šādas nodarbības pēcpensijas vecuma cilvēku vidū ir ļoti pieprasītas, tādēļ ar gandarījumu pieņēmām iespēju iesaistīties projektā par trešās paaudzes universitāšu tīkla izveidi Latvijā,” saka LSKA valdes priekšsēdētājas vietniece Lilita Kalnāja.
Šī pieaugušo neformālās izglītības iniciatīva tika uzsākta 1973.gadā Francijā un vēlāk izplatījās visā pasaulē, tai skaitā mūsu kaimiņvalstīs – Igaunijā, Lietuvā un Polijā. Lai iepazītos ar “The University Third age” (U3A) darbību, LSKA pārstāvji kopā ar projekta vadošā partnera Vidusdaugavas NVO centra biedriem un dalībniekiem no Jēkabpils, Kuldīgas, Līvāniem, Krāslavas, Rīgas un Ikšķiles oktobra nogalē devās uz Polijas pilsētām Vroclavu un Krakovu.
LSKA “Senioru skolas” vadītāja Liesma Neipreisa stāsta, ka Polijā U3A savulaik izveidotas, lai seniori bezmērķīgi nesēdētu mājās, nejustos nevienam nevajadzīgi, bet ietu sabiedrībā, atrastu sarunu biedrus, kopīgas aktivitātes. “Ja cilvēks divus gadus pēc darba gaitu beigšanas sēž mājās, viņš kļūst sociāli neaktīvs, un poļi to negrib pieļaut. Visām Polijas U3A ir trīs funkcijas – pētnieciskā, apmācība un sociālā. Ja gribi būt laimīgs – mācies, izturies toleranti pret citiem cilvēkiem. Attīsties, lai pats vari sevi uzturēt un uzturi savu fizisko, intelektuālo, māksliniecisko veselību. U3A universitātes Polijā finansē valsts un pašvaldības, savukārt katrs klausītājs maksā 50 eiro gadā,” par Polijā gūto pieredzi stāsta Liesma Neipreisa.
Nodarbības ir reizi nedēļā, un katrs klausītājs tās apmeklē atbilstoši savām interesēm un iespējām. Polijas U3A universitātēs iespējams apgūt svešvalodas, tiek lasītas lekcijas par dažādām zinātnēm, reliģiju, literatūru, muzikoloģiju, kultūrvēsturi un citām tēmām. Seniori var apgūt arī datorprasmes un, līdzīgi kā LSKA “Senioru skolā”, tiek organizētas arī dažādas izglītojošas ekskursijas. Tāpat LSKA viena no sava dibinātāja – biedrības “Svētās ģimenes māja” telpās “Senioru skolas” ietvaros rīko arī lekcijas par visdažādākajiem senioriem aktuāliem jautājumiem – sākot no finanšu pratības, pensiju jautājumiem, veselības aprūpes un civilās aizsardzības jautājumiem līdz priekšlasījumiem par kultūrvēsturiskām vērtībām un izcilām personībām. Savukārt LSKA biedrs – “Kuldīgas senioru skola” – piedāvā tādas nodarbības, kā, piemēram, angļu valodas kursus, nūjošanu, vingrošanu, ūdens aerobiku.
Liesma Neipreisa saka, ja vien cilvēks nav zaudējis dzīvesprieku un aktivitāti, pēcpensijas gadiem ir savas priekšrocības: “Tas ir laiks, kad cilvēki piedzīvo “otro jaunību”. Aizejot pensijā pieaug brīvā laika daudzums, ir iespēja veltīt laiku vaļaspriekiem, atpūtai vai ceļojumiem, kā arī iespēja palīdzēt audzināt mazbērnus vai mazmazbērnus. Var uzņemties brīvprātīgo darbu, lai izmantotu savas prasmes un laiku citu labā, un var arī apgūt tādas prasmes, kam agrāk neatlika laika. Piemēram, fotografēt, adīt, zīmēt, dziedāt, dejot, vingrot, nūjot, apmeklēt teātra izrādes, koncertus, vienkārši pastaigāties gar jūras krastu vai parku. Var biežāk satikties ar vienaudžiem, atrast jaunus domubiedrus, draugus.”
Būtiska ir arī dialoga veidošana ar valsts pārvaldi, par ko Vidusdaugavas NVO rīkotajā preses konferencē “Trešās paaudzes universitāte – vai realitāte arī Latvijā?” stāstīja Lilita Kalnāja.
“Nevalstiskajām organizācijām ir ļoti nozīmīga loma sabiedrības līdzdalības veicināšanā lēmumu pieņemšanai visdažādākajās jomās. Tādēļ cenšamies vēl vairāk paplašināt sadarbību dažādās senioru kopienās, lai tādējādi iesaistītu seniorus savas dzīves kvalitātes celšanā. LSKA jau kopš 2020.gada izstrādā un atbilstoši aktuālajai situācijai papildina priekšlikumus ilgtspējīgai senioru interešu aizstāvības programmai, kuru iesniedzam Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai. Piedalāmies šīs komisijas sēdēs arī tad, kad tajās tiek skatīti senioriem būtiski jautājumi. Tāpat esam arī pārstāvēti Labklājības ministrijas konsultatīvājā Senioru lietu padomē un paužam savu viedokli par senioriem aktuāliem jautājumiem arī citām atbildīgajām ministrijām,” par LSKA darbību stāsta Lilita Kalnāja.
LSKA valdes priekšsēdētājas vietniece uzsver: “Senioriem ir būtiski zināt, ka viņi nav vieni, paši var virzīt savu dzīvi un apgūt arvien jaunas prasmes. Savstarpējā pieredzes apmaiņa daudziem var dot to impulsu, kas dzīves rudeni var padarīt skaistu un piepildītu.”
Pasākumu “Sadarbībā aizstāvam” finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Projekts tiek īstenots no 01.04.2023. līdz 31.10.2024.
Projekta īstenošanas līgums Nr. 2023.LV/NVOF/MAC/103/49
Materiāls “Mūžizglītība senioru vidū ir ļoti pieprasīta” ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par materiāla “Mūžizglītība senioru vidū ir ļoti pieprasīta” saturu atbild Biedrība “Latvijas senioru kopienu apvienība”.