Latvijas Senioru kopienu apvienība (LSKA), palīdzot no kara Ukrainā bēgošajiem cilvēkiem iekļauties mūsu sabiedrībā, šovasar kopā ar patvēruma meklētājiem no Ukrainas apmeklēja Latvijas skaistākās vietas, kā arī organizēja latviešu valodas pamatu apgūšanu. LSKA cer, ka agresors drīz tiks patriekts un ukraiņi varēs atgriezties mājās, savukārt viens no projekta dalībniekiem – kijivietis Ivans Geraščenko teic: “Jūsu tautai es novēlu tikai mieru, lai virs jūsu galvām nelidotu šāviņi un raķetes. Mieru un veselību. Un liels, liels jums paldies par visu – par jūsu sniegto pajumti un uzņemšanu.”
LSKA valdes priekšsēdētājas vietniece, projekta “Rīgas seniori kopā ar Ukrainas bēgļiem” vadītāja Lilita Kalnāja uzsver, ka ikviens Latvijas iedzīvotājs ar sirsnību, sapratni un iejūtību var sniegt savu artavu, lai no kara šausmām bēgošie cilvēki Latvijā justos labi. “Katram ir jāsaprot, cik liela vērtība ir tam, ka Latvijā valda miers un mēs esam drošībā. LSKA ir gandarīta, ka spējām palīdzēt mūsu draugiem no Ukrainas labāk integrēties Latvijas sabiedrībā un iepazīt mūsu kultūru,” saka Lilita Kalnāja.
LSKA valdes priekšsēdētājas vietniece stāsta, ka projekta īstenošanas laikā kopīgi tika apmeklēti starptautiskā folkloras festivāla “Baltica 2022” pasākumi Rīgā, kā arī organizētas ekskursijas Kurzemē, Rundālē un Siguldā. Notika arī tikšanās ar mazākumtautību nevalstisko organizāciju pārstāvjiem, bet pasākumā “Lībieši Latvijā” ukraiņi baudīja Rīgas lībiešu dziesmu ansambļa “Līvlist” sniegumu un nogaršoja lībiešu nacionālos ēdienus.
Tapis arī video stāsts par šovasar kopā ar mūsu ukraiņu draugiem pieredzēto. To iespējams noskatīties vietnē www.lskapvieniba.lv.
Nataļja Geraščenko, kura Rīgā ieradusies no Kijivas, saka: “Mēdz teikt, ka draugus iepazīst nelaimē. Labāk lai šīs bēdas nebūtu, bet tas, kā mūs uzņēma Latvijā, vārdu ir par maz, lai izteiktu savu pateicību par to, kas mūsu labā jau izdarīts un vēl tiek darīts.”
Arī Irina, kura šurp atbraukusi no Luganskas, atzīst, ka Latvija ir ļoti labvēlīga valsts, bet latvieši – brīnišķīgi un atsaucīgi cilvēki. “Esmu sajūsmināta par Latvijas iedzīvotāju lielākās daļas patriotismu, par to, kā viņi ciena tradīcijas, kultūru un literatūru. To, kā tas tiek nodots no paaudzes paaudzē, būtu jāmācās daudzām tautām. Jums ir unikāla dziesmu kultūra, ne reizi vien esmu bijusi lieciniece tam, cik harmoniski dziesma iekļaujas jebkurā saskarsmē starp visdažādākajiem cilvēkiem. Es vēlos novēlēt tikai uzplaukumu un labu nākotni šai lieliskajai valstij un cilvēkiem,” saka Irina.
Savukārt kijivietis Ivans Geraščenko teic: “Mums ļoti patīk, ka jūs sargājiet savu vēsturi un nevienam neļāvāt un neļaujiet to mīdīt kājām. Tas ir pats galvenais.”
LSKA patvēruma meklētājiem no Ukrainas organizēja ne vien aizraujošas ekskursijas un tikšanos ar Rīgas senioriem “sarunu klubos”, bet arī latviešu valodas pamatu apgūšanu LSKA valdes locekles Liesmas Neipreisas vadībā. Viņa atzīst, ka gandarījums par ukraiņu panākumiem valodas apguvē ir ļoti liels.
Kijiviete Olena latviešu valodu intensīvi apgūst jau četrus mēnešus, un, lai arī viņa plāno atgriezties Ukrainā, Olena uzsver, ka katras jaunas valodas apgūšana ir ieguvums. Viņa atzīst, ka ar latviešu valodas apgūšanu un spēju Latvijā komunicēt latviski, vēlas arī izrādīt latviešiem savu pateicību.
LSKA ir pārliecināta, ka arī tagad, kad Krievijas nežēlīgā agresija Ukrainā ilgst jau devīto mēnesi, mūsu sapratne un atbalsts Ukrainas kara bēgļiem joprojām ir ļoti nepieciešams. Tādēļ LSKA arī turpmāk darīs visu iespējamo, lai no kara šausmām cietušajiem cilvēkiem palīdzētu iekļauties Latvijas sabiedrībā un Rīgas ikdienas dzīvē
Projekts ”Rīgas seniori kopā ar Ukrainas bēgļiem” tiek līdzfinansēts Rīgas pilsētas Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros.
Projekta īstenošanas laiks - no 2022. gada 1. jūlija līdz 2022. gada 15. novembrim, līguma Nr. AIC-22-44-lī.