Saulainā rudens rītā biedrība „LATVIJAS SENIORU KOPIENU APVIENĪBA” ar Rīgas senioriem uzsāka ceļu ērtā autobusā uz Cēsīm.
Mūsu gala mērķis bija Vidzemes pērle ar gadsimtiem seno vēsturi Cēsis.
Sākumā apmeklējām koncertzāli „Cēsis”, kur mūs sagaidīja laipna gide.
Uzzinājām daudz par ēkas seno vēsturi un jauno atdzimšanu kopš 2014. gada. Sekoja interesanta ekskursija koncertzālē – Mākslas galerijā, izstāžu zālē, Kino zālē, Kamerzālē un Lielajā zālē, viesu telpās, mākslinieku telpās un ērtajā kafejnīcā.
Pateicamies koncertzāles vadībai, kas mums atvēra 6.stāva brīnišķīgo restorānu. Tur baudījām mums speciāli piegādātās no Cēsu kafejnīcas „Cata” sātīgās pusdienas.
Turpinājām savu ekskursiju un nonācām Cēsu pils kompleksā.
Par savu skaisto un kopto seno mantojumu cēsnieki raksta:
Cēsu pils komplekss ar savu vēsturiski romantisko vidi ir īpašs valdzinājums gan pašiem cēsniekiem, gan pilsētas viesiem. Šeit sastopas vairāk kā desmit gadsimti Latvijas kultūrvēsturē, katrs ar savu laiku, vēsturisko auru un vēstījumu šodienai un nākotnei.
Pils komplekss atrodas pilsētas pašā centrā, kur nelielā teritorijā izvietoti vairāki unikāli dažādu vēstures laikmetu liecinieki. Viens no senās vēstures laikmeta noslēpumainākajiem pieminekļiem – senlatviešu cilts vendu pilskalns Riekstu kalnā, kur pirms vairāk kā tūkstoš gadiem aizsākusies pilsētas vēsture. Turpat blakus atrodas Zobenbrāļu un Vācu ordeņa Livonijā celtā pils. Tā viduslaikos bija viens no svarīgākajiem Vācu ordeņa atbalsta punktiem Baltijā, šobrīd – iespaidīgākās un vislabāk saglabājušās pilsdrupas Latvijā. Savukārt Cēsu pils muižas ēku komplekss ar Jauno pili kā centrālo objektu un ainaviskajiem Pils un Maija parkiem iepazīstina ar 18. un 19. gadsimta romantisma laikmeta zīmēm pilsētas šodienā.
Cēsu pils kompleksu kopš 2004. gada apsaimnieko pašvaldības aģentūra „Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs”, kuras uzdevums ir nodrošināt Cēsu pils kompleksa saglabāšanu, attīstību un iekļaušanos aktīvā tūrisma apritē. Aģentūras ietvaros darbojas Cēsu Vēstures un mākslas muzejs, Tūrisma attīstības un informācijas centrs un Kultūras centrs”
Mūs no Rīgas atbraukušos Cēsu pils muižas ēkā sagaidīja 16.gadsimta meitenes tērpā laipnā un smaidīgā gide. Visi saņēmām lukturīšus ar svecēm, lai varētu apmeklēt senās pils telpas. Jutāmies kā senos laikos un klausījāmies aizrautīgos stāstījumos par Cēsu Livonijas pili - tās varenību un nozīmi Livonijā, par sadzīvi un zobenbrāļu kopienu, par uzbrukumu pilij un tās iemītnieku pretošanos, nesalauzto gara spēku.
Apmeklējām un skaisto pils parku, iepazināmies ar čaklās dārznieces veidoto garšaugu, dārzeņu dārzu, kur tiek audzēts viss tas, ko lietoja senajos laikos, daudzus gadsimtus agrāk pils iemītnieki. Cik daudz pēc mūsu domām modernu garšaugu tur ieraudzījām!
Pils apskati pabeidzām un atvadījāmies no laipnās gides, kuru nu jau redzējām kā modernu 21. gadsimta meiteni.
Cēsu apskati pabeidzām Pils parkā:
„Cēsu Pils parka pauguri un gravas, kultūrvēsturiskie pieminekļi vienuviet nelielā teritorijā bija vislabvēlīgākie priekšnoteikumi veiksmīga ainavu parka izveidei pirms vairāk kā 170 gadiem. Grāfa Karla Gustava fon Zīversa Cēsu Pils muižas teritorijā atradās reālas Livonijas ordeņa valdīšanas laikā,14. – 16. gs., celtas mūra pils drupas, kas dabiski iekļāvās 1832. – 33. g. veidotajā parka ainavā. Līdzās pilsdrupām par neatņemamu parka daļu kļuva 10. – 13. gs. Cēsu pirmiedzīvotāju vendu pilskalns – Riekstu jeb Naudas kalns; 18. – 19. gs. celtās Cēsu pils muižas ēkas, kā arī 19.gs. alus brūzis – mūsdienīgā „Cēsu alus” priekštecis; Kristus Apskaidrošanas pareizticīgo baznīca ( iesvētīta 1845.g.). No parka rietumu malas paveras skats uz pilsētas jaunāko laiku panorāmu – slimnīcas ēku, individuālām un daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām.”
Varējām kopā baudīt skaistos skatus un mums visiem parka melnie gulbji nemitējās pozēt.
Pateicamies visiem senioriem no Rīgas Svētās ģimenes mājas, kas piedalījās mūsu ekskursijā.
Sevišķa pateicība SIA “DelfinGroup”/“Banknote”, ar kuras atbalstu varējām iegādāties iegādāties ieejas biļetes pilī, apmaksāt gidu pakalpojumus koncertzālē un pilī, kā arī baudīt gardās pusdienas.
Ekskursijas foto mirkļus Vidzemes koncertzālē „Cēsis” un pilī varat skatīt mājas lapas „Galerijā”.