28.augustā notika NVO un MK sadarbības memoranda īstenošanas padomes sēde, kurā piedalījās arī LSKA Senioru Saeimas vadītāja Barba Girgensone

Sēde notiek klātienē un attālināti tajā piedalās 28 dalībnieki, kuriem elektroniski ir izsūtīti sēdes darba kārtībā iekļautie izskatāmie jautājumi. 

Darba kārtība: 

  1. Biedrību un nodibinājumu iesaiste civilajā aizsardzībā nacionālā un pašvaldību līmenī  

Informē Inese Vaivare Biedrība "Latvijas Platforma attīstības sadarbībai”

  1. Par grozījumiem MK 2014. gada 7. janvāra noteikumos Nr. 14 "Nevalstisko organizāciju un Ministru kabineta sadarbības memoranda īstenošanas padomes nolikums"

Informē Zane Legzdiņa Joja un Raivis Kronbergs Valsts Kanceleja 

 

Informācijai par sēdē skatāmā pirmā jautājuma aktualitāti:

Biedrība “Latvijas Platforma attīstības sadarbībai” (LAPAS) ir nacionāla līmeņa platforma, kas apvieno 43 nevalstiskās organizācijas darbam sabiedrības noturībai un ilgtspējīgai globālajai attīstībai. Biedrība dibināta 2004. gada 12. augustā. Kopš 2019. gada 31. oktobra LAPAS ir Nacionālās starpnozaru koalīcijas Ilgtspējīgas attīstības mērķiem sekretariāts.

LAPAS vīzija: Savstarpēji sadarbojoties un aktīvi rīkojoties, mēs padarām šo pasauli drošāku un ilgtspējīgāku. Globālās krīzes iezīmē pastāvīgu pārmaiņu ceļu, kurā kritiski svarīga loma ir cilvēka atbildībai, kopienu noturībai un pilsoniskās sabiedrības organizāciju iesaistei.

LAPAS misija: LAPAS ir attīstības platforma, kas savieno cilvēkus, kopienas un organizācijas, dažādas nozares un sektorus noturībai ilgtspējīgā attīstībā.

Lokāli LAPAS spēcina vietējo kopienu drošumspēju ar profesionālu atbalstu un pozitīvas pieredzes piedzīvošanu.

Nacionāli LAPAS apzina un pārstāv cilvēku intereses ilgtspējīgai attīstībai un sabiedrības noturībai, attīstot starpnozaru sadarbību ar valsts pārvaldi, Saeimu, pašvaldību, privāto un akadēmisko sektoru un citām pilsoniskās sabiedrības organizācijām.

Globāli LAPAS pārstāv nacionālās intereses līdzsvarotai politiku koordinācijai un nodod zināšanas un pieredzi citām valstīm, piedalās starptautisku organizāciju darbā.

  1. Padomes sēdē LAPAS biroja direktore Inese Vaivare informēja par to, ka NVO būtiskākais resurss ir ātri mobilizējami cilvēku resursi plašā kompetenču lokā. NVO piemīt koordinācijas pieredze un raksturīga vērtībās balstīta rīcība. 

NVO ir piekļuve privātajiem materiālajiem un finanšu resursiem, kas valsts pārvaldei nav pieejami, liela apjoma ziedojumu piesaistīšana; 

NVO ir pieejami uzticami un pieejami informācijas kanāli dažādām mērķa grupām; 

NVO spēj sniegt ētisku un vajadzībās balstītu palīdzību jūtīgām grupām. 

Par būtiskāku izaicinājumu NVO uzskatāma nespēja ilgtermiņā aizvietot pārvaldes funkcijas bez papildus resursiem, jo NVO nav dienests vai institūcija.

 NVO sektora iesaiste apdraudējuma novēršanā ir veiksmīga, jo notiek pēc iespējas tuvāk tiem, kurus tas skar, ar ikdienas darbībām stiprinot krīzes rīcības kompetences un krīzēs reaģējot ar pēc iespējas elastīgākām pieejām

NVO veiksmīgi darbojas vietējo kopienu līmenī – stiprinot indivīdu, ģimeņu un kopienu gatavību (apsaimniekošanas biedrības, apkaimju biedrības u.tml.) 

Novadu līmenī vērā ņemama ir NVO sadarbība ar Civilās aizsardzības komisijām, kurās ir viens atbildīgais par NVO un brīvprātīgo koordināciju atbilstīgi novada reālajai situācijai.

Nacionāl;ajā līmenī ir nepieciešama NVO iesaiste izveidojamā Krīzes vadības centra apakšgrupās.

Padomes sēdē premjerministres padomnieks nacionālās drošības jautājumos Airis Rikpels norādīja, ka NVO iesaiste CA ir saistīta ar operacionālās informācijas drošību un savstarpēju uztucēšanos. Liela nozīme ir praktiskajām mācībām. Valstī Krīzes vadības centrs pagaidām tikai veidojas un lēmumus nepieņem. Tomēr ir skaidrs, ka ir nepieciešami reģionālie mehānismi, jāprot izmantot zemessardzes resursi. NVO iesaiste ir ļoti vērtīga, jo iedzīvotāju sagatavotība un organizētība CA ietvaros mazina cilvēku zaudējumus. Joprojām lielākais izaicinājums ir koordinācija. Diemžēl Latvijā nav sertificētas organizācijas starptautiskās humanitārās palīdzības sniegšanā un saņemšanā (Lietuvā tas ir Sarkanais krusts), jo ir starptautiska prasība, ka sertificēt organizāciju humānās palīdzības sniegšanai nevar, ja tā sniedz palīdzību militāristiem.   

  1. Padomes sēdē Valsts kancelejas direktors informē par nepieciešamību optimizēt izdevumus valsts pārvaldē. Šajā sakarā sīkāka informācija tiks sniegta nākošajā sēdē. 

Zane Legzdiņa Joja (Valsts Kanceleja) informēja par iecerētajiem grozījumiem MK 2014. gada 7. janvāra noteikumos Nr. 14 "Nevalstisko organizāciju un Ministru kabineta sadarbības memoranda īstenošanas padomes nolikums”.

Šie grozījumi paredz:

1) noteikt Memoranda padomes prioritātes un izstrādāt darba plānu triju gadu periodam

2) darba grupu izveidei noteikt papildu mērķi - nevalstisko organizāciju un valsts pārvaldes sadarbības uzlabošanu

3) sastāva izmaiņas - IEM valsts sekretārs, biedrība «Latvijas Pilsoniskā alianse» iegūst pastāvīgu mandātu, pārējie 7 NVO puses locekļi uz divu gadu pilnvaru termiņu tiek ievēlēti vēlēšanās

4) no NVO vidus ievēlētais padomes vadītāja vietnieks – viens cilvēks turpmāk ne ilgāk kā divus termiņus pēc kārtas

5) nostiprināt iespēju Memoranda padomes sekretariāta pienākumu dalīšanai starp Valsts kanceleju un konkursā izvēlētu NVO

6) citus tehniska rakstura precizējumus atbilstoši līdzšinējai praksei (attālināta dalība, elektroniskās balsošanas procedūra).      

Vita Tērauda interesējas par plānotajām izmaiņām par pilsoniskās sabiedrības organizāciju aplikšanu ar nodokļiem. 

Tiek saņemts skaidrojums, ka FM ir atteikusies šajā sēdē sniegt komentāru par UĪN izmaiņām un izmaiņām SLO likumā, kā arī tiek darīts zināms, ka no FM tā nav kategoriska nostāja, bet tiek uzturēta kā prasība izmaiņu veikšanai turpinot darbu pie likuma grozījumiem. 

Klātesošie pauž neizpratni par to, kāpēc izmaiņas Biedrību un nodibinājumu likumā ir izdarāmas pirms izmaiņām SLO likumā, ja jau tiek uzsvērts, ka šo likumu mijiedarbība ir nozīmīga.   

 Senioru Saeimu projektā „Sadarbībā aizstāvam” atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Programma NVO fonds”

Projekts tiek īstenots no 01.04.2023. līdz 31.10.2024.

Projekta īstenošanas līgums Nr. 2023.LV/NVOF/MAC/103/49

Service by Chukmasoff