Ciemojāmies Daugavpilī

Saulainā vasaras dienā 18. augustā  Rīgas seniori apmeklēja Dauvav[ili un svinēja dzimšanas dienas

 

Mūsu biedrības „LATVIJAS SENIORU KOPIENU APVIENĪBA” seniori, kopā 45 personas, apmeklēja Latgales skaisto pilsētu Daugavpili.. Turpinājām arī Kurzemes apmeklējuma laikā uzsākto tradīciju – aicinājām kopā ar mums braukt tos seniorus, kam augustā dzimšanas  dienas. Tā pasniedzām dāvanu un sveicām savējos seniorus.

 

Ceļā devāmies agri no rīta un pirmā pietura - brokastu kafija ar tikko ceptām maizītēm  „Liepkalnos”.

Mūsu pasākuma dienas kārtība”

 

11.45 – 13.45 Daugavpilī, tikšanās Jēzus Sirds Romas katoļu baznīcā Ezeru ielā 42 ar prāvestu Andri Ševeli

13.00 – 14.30 Ekskursija Daugavpilī gida pavadībā

15.00 – 16.00 Apmeklējam Daugavpils „Šmakovkas muzeju”

 

16.10 Ierodamies Daugavpils Cietoksnī

16.15 – 17.15 Ekskursija Cietoksnī gida pavadībā

17.15. – 18.15 Pusdienas „Dvinskas sētā” Vaļņu ielā 27b

18.15.- 19.00 Cietoksnī Mārka Rotko centra apmeklējums

19.15 Izbraucam uz Rīgu

 

Mūsu pirmā pietura – Daugavpils Jēzus Sirds draudze

Mūs katoļu baznīcā Daugavpilī sagaida prāvests Andris Ševels. Sirsnīgi sveicam visus jubilārus un baudām prāvesta reliģisko skaidrojumu mūsu pieciem pirkstiem. Tas bija ļoti interesanti un uzrunājoši. Paldies!

Baznīca ir jauna – tā uzbūvēta tikai pirms 17 gadiem, dievkalpojumi notiem latviešu, poļu un krievu valodā.

Jau pagājušā gadsimta trīsdesmito gadu beigās radās ideja, ka Forštates rajonā vajadzētu uzbūvēt baznīcu.  Diemžēl, politisku iemeslu dēļ, tas nebija iespējams. Pēc 1990. gada, kad Latvijā atkal varēja brīvi praktizēt  ticību, iedzīvotāji atgriezās pie domas par baznīcas celšanu un draudzes veidošanu. Tika organizēti dievkalpojumi skolās, ticīgie pulcējās  mājās, lai lūgtos šajā nodomā. Beidzot Rēzeknes-Aglonas diecēzes bīskaps Jānis Bulis pieņēma lēmumu par jaunas draudzes dibināšanu, kā arī sāka meklēt līdzekļus jaunā dievnama celšanai. Projekta autors ir arhitekts Alfreds Kokins. Par šīs draudzes pirmo prāvestu tika nozīmēts Daugavpils dekāns pr. Aleksandrs Madelāns.  Viņš pielika ne mazums pūļu, lai iegādātos zemi, atbalstīja būvdarbus, kā arī bija topošās draudzes dvēseļu gans. Pateicoties Vācijas kristiešu, kā arī dažu Saeimas un Daugavpils domes deputātu atbalstam, bija iespējams paveikt baznīcas būvēšanas darbus. Jaunā baznīca tika iesvētīta 2006. gada 1. oktobrī – Sv. Terēzes no Ļizje piemiņas dienā.

Pēc dievnama iesvētīšanas draudze tika nodota Mariāņu Kongregācijas tēvu aprūpē. Par prāvestu nozīmēja pr. Andri Ševeli, kurš sākotnēji brauca apkalpot draudzi no Mariāņu klostera Viļānos, bet vēlāk pārcēlās uz dzīvi Daugavpilī. Pateicoties viņa rūpēm un ticīgo atbalstam, turpinājās baznīcas un tās teritorijas apsaimniekošanas un labiekārtošanas darbi. 2008. gadā draudzei tika nozīmēti vēl divi priesteri. 2009. gadā pie draudzes formāli tika dibināts Mariāņu tēvu klosteris svētīgā Staņislava Papčinska godam.

Pašlaik draudzē ir četri tūkstoši locekļu, bet nereti dievkalpojumus apmeklē arī ticīgie no tuvākas vai tālākas apkaimes. (Draudzes interneta resursi) 

Gida pavadībā veicām autobusu ekskursiju pa Daugavpili un varējām arī apskatīt Latgales dzēriena „Šmakovkas” muzeju.

Mūsu nākamā pietura – Daugavpils cietoksnis

Daugavpils cietoksnis ir unikāls valsts nozīmes arhitektūras un kultūrvēstures piemineklis, kura platība ir vairāk nekā 150 ha. Daugavpils cietoksnis ir pēdējais bastionu tipa cietoksnis pasaulē. Skatoties no putna lidojuma, cietoksnis atgādina saules, zvaigznes, bruņurupuča vai pat sikspārņa formu. Mūsdienās tas ir viens no Daugavpils populārākajiem apskates objektiem.

Ļoti laba un atraktīva gida vadībā apmeklējām cietokšņa būves un uzzinājām interesantus faktus par sikspārņiem.

Daugavpils cietoksnī ir atradusi sev vietu otrā lielākā ziemojošo sikspārņu kolonija Baltijas valstīs. Cietokšņa mūros valda liels mitrums, un tie saglabā nosacītu siltumu ziemā, līdz ar to visā cietoksnī ir plašs dažādu mikroklimatu spektrs, kuros atkarībā no ziemas skarbuma un vēja virziena sikspārņi var patverties.

 

Mūsu nākamā pietura - Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs

Daugavpils cietoksnis ir daudzfunkcionāls laikmetīgās mākslas komplekss, kultūras un izglītības centrs Arsenāla ēkā Daugavpils cietoksnī. Vienīgā vieta Austrumeiropā, kur var iepazīties ar pasaulē slavenā mākslinieka, abstraktā ekspresionisma pamatlicēja Marka Rotko oriģināldarbiem.

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs piedāvā aplūkot vairākas patstāvīgās un mainīgās ekspozīcijas, kas izvietotas 2000 m² platībā. Patstāvīgās ekspozīcijas veido Marka Rotko darbu oriģināli un reprodukcijas, digitālā ekspozīcija par mākslinieka dzīvi un daiļradi, kā arī kultūrvēsturiskās ekspozīcijas. Mainīgās ekspozīcijas – Latvijas, Eiropas un pasaules mākslinieku darbu izstādes. Līdzās Rotko centram atrodas kultūras un mākslas telpa – “Martinsona māja” ar keramiķa Pētera Martinsona darbu pastāvīgo ekspozīciju “Sapņu pilsēta”, mainīgām keramikas mākslas izstādēm un atvērtiem keramikas fondiem.

Skatījām izstādes, aplūkojām Marka Rotko darbus un uzzinājām daudz interesanta par Daugavpilī dzimušā pasaulslavenā mākslinieka dzīvi un radošo darbību. Pateicamies Marka Rotko centra laipnajam gidam, kas mūs ievadīja interesantajā mākslas pasaulē.

Iepazinām Latgali, Daugavpili un apguvām jaunas zināšanas. Sveicām savus jubilārus.

Pasākums tika filmēts un projekta ietvaros video publicēts  biedrības „LATVIJAS SENIORU KOPIENU APVIENĪBA” mājas lapā www.lskapvieniba.lv Video sadāļā.

 

Skatīt foto no pasākuma mājas lapas

 Galerijā „Ciemojāmies Daugavpilī”.

 

 

Pasākumu atbalstīja

Sabiedrības integrācijas fonds, LR Kultūras ministrija, LR Labklājības ministrija un AS „DelfinGroup” 

 

Projekts „Sadarbībā aizstāvam” atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Programma “NVO fonds”

Projekts tiek īstenots no 01.04.2023. līdz 31.10.2024.

Projekta īstenošanas līgums Nr. 2023.LV/NVOF/MAC/103/49

 

                                    

Labklājības ministrijas līgums par valsts budžetu līdzekļu piešķiršanu 

Nr. LM2023/24-1-05/10.

Pasākumu īstenošana no 01.02.2023. līdz 15.12.2023 

Lasīts 184 reizes

Service by Chukmasoff