Biedrība “Latvijas Senioru kopienu apvienība” (LSKA) ir gandarīta, ka īstenojot Rīgas Apkaimju iedzīvotāju centra atbalstīto projektu “Mūsu draugi – ukraiņi” esam palīdzējuši daudziem Ukrainas kara bēgļiem apgūt latviešu valodu tādā līmenī, lai varētu pilnvērtīgi iesaistīties kvalificētā darba tirgū, turpināt Latvijas kultūrvides iepazīšanu un labāk integrēties mūsu sabiedrībā.
Šogad, pateicoties Rīgas valstspilsētas pašvaldības Apkaimju iedzīvotāju centra atbalstam, kā arī Labklājības ministrijas, Kultūras ministrijas, Sabiedrības integrācijas fonda no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem atbalstītajiem projektiem un AS “Delfin Group” ziedojumam, esam turpinājuši ne vien latviešu valodas apmācības daudziem Rīgā patvērumu radušajiem Ukrainas civiliedzīvotājiem, bet arī organizējuši kursus par to, kā uzsākt pašiem savu uzņēmējdarbību un iepazīstinājuši ar mūsu valsts likumdošanu. “LSKA palīdz bēgļiem no Ukrainas integrēties mūsu sabiedrībā jau kopš 2022.gada marta, kad Rīgā pēc Krievijas uzsāktā neģēlīgā kara sāka ierasties patvēruma meklētāji. Latviešu valodas apguve ir viens no visbūtiskākajiem, taču nebūt ne vienīgais veids, kā palīdzēt ukraiņiem šeit iedzīvoties un justies labi. Ļoti svarīga ir arī savstarpējā komunikācija starp mūsu biedrības Rīgas senioriem un ukraiņiem, kā arī izglītojošās ekskursijas uz dažādiem Latvijas novadiem un pilsētām un LSKA organizētās lekcijas par dažādām tēmām,” saka projekta “Mūsu draugi – ukraiņi” vadītāja, LSKA valdes priekšsēdētājas vietniece Lilita Kalnāja. “Šim darbam noteikti jāturpinās, jo tas dod ukraiņiem reālu iespēju iekļauties mūsu sabiedrībā, atrast savām spējām atbilstošu darbu, labāk izprast mūsu vēsturi, kultūru un cilvēkus,” saka Lilita Kalnāja.
Arī paši ukraiņi neslēpj gandarījumu. Olena Bundiča Rīgā ieradusies no Mariupoles un kopā ar ģimeni dzīvo Latvijā jau divus gadus. Viņa saka Latvijai lielu paldies par viesmīlību un uzteic LSKA rīkotās izglītojošās ekskursijas, kurās līdz ar ukraiņiem piedalās arī Rīgas seniori. “Tas ir ļoti liels ieguldījums, lai mūsu integrācija būtu vieglāka, lai mēs jūtamies kā mājās,” viņa saka. Savukārt Tatjana, kura šeit ieradusies no Kropivnickas pilsētas stāsta, ka vairākas ukrainietes jau nokārtojušas latviešu valodas prasmes pārbaudes A2 un B1 līmeni. “Tas arī veicina tik labu mijiedarbību starp mūsu abām valstīm. Paldies, Latvija!” pateicību neslēpj Tatjana. Savukārt Hanna Stepančenko no Žitomiras pauž, ka viņai ļoti patīk Latvija, jo “te dzīvo labi cilvēki”. “Mēs varam mācīties kultūru. Jums ir visdažādākie integrācijas kursi. Un šīs ekskursijas. Liels paldies par visu. Mēs, un es personīgi, novēlam Latvijas iedzīvotājiem tikai mieru un labklājību,”
LSKA senioru skolas vadītāja Liesma Neipreisa, kuras vadītās latviešu valodas nodarbības ukraiņi vērtē ļoti atzinīgi, pauž: “Var redzēt, ka ukraiņi pamazām integrējas mūsu sabiedrībā. Nevar teikt, ka visi ir jauni un visiem vajadzīga valodu tikai darba tirgum. Ir ļoti daudz pensionāri, kurā ar lielu interesi grib apgūt latviešu valodu. Viņi saka: es gribu saprast tās valsts valodu, kurā dzīvoju.”
Lilita Kalnāja arī uzsver LSKA rīkoto kursu “Uzņēmējdarbības ABC” nozīmi. “Šie kursi ukraiņos izsauca lielu interesi, un tas arī saprotams. Nav vienkārši, dzīvojot citā valstī, domāt par savas uzņēmējdarbības uzsākšanu, ja tu nezini, piemēram, kāda ir šīs valsts darba likumdošana vai arī nodevas un nodokļi.” Tāpat LSKA valdes priekšsēdētājas vietniece norāda uz ieguvumiem, ko ukraiņu integrācijai Latvijā sniedz kopīgie pasākumi un komunikācija ar Rīgas senioriem. “Tas ļauj mums labāk iepazīt citam citu, palīdzēt ukraiņiem labāk iekļauties mūsu sabiedrībā un līdz ar to arī valsts sociālekonomiskajos procesos. Tomēr jāatceras, ka pilnvērtīga ukraiņu integrācija Latvijas sabiedrībā nav paveicama ne gada, un arī ne divu laikā. Tādēļ šis darbs noteikti jāturpina,” saka Lilita Kalnāja.
Projekta finansējumu nodrošina Eiropas Savienība
Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda ietvaros
Projekta īstenošanas laiks no 2024. gada 20.maija līdz 2024. gada 30.decembrim. Līguma Nr. RAIC-24-107-lī