Informācija plašsaziņas līdzekļiem
25.11.2024.
Ministrijas gatavas sadarboties Trešās paaudzes universitāšu tīkla izveidei Latvijā
Kaimiņvalstīs Lietuvā, Igaunijā, Polijā tādi jau darbojas
Atklātās diskusijas “Senioru izglītība Latvijas sabiedrības sociālās labklājības interesēs” laikā Valsts Kancelejas Pārresoru koordinācijas departamenta un klātesošo ministriju pārstāvji atzina, ka līdz šim valsts visai epizodiski ir pievērsusies mūsdienīgu senioru mūžizglītības un sociālās labklājības risinājumu ieviešanā, un apliecināja gatavību gan izcelt seniorus kā mērķa grupu turpmākajos plānošanas procesos, tai skaitā – projektos, gan arī pilotprojekta veidā sniegt atbalstu senioru Trešās paaudzes universitāšu jeb U3A (University of the Third Age), ko Latvijā vairāk atpazīst kā senioru skolas, darbībai.
Šobrīd ir neskaidrs – tieši kura ministrija turpmāk varētu uzņemties atbildību par Trešās paaudzes universitāšu tīkla funkcionēšanu Latvijā. Arī pieredze U3A tīklu darbībā mūsu kaimiņvalstīs ir visai atšķirīga, tomēr jāatzīst, ka Lietuvā, Igaunijā, Polijā tie pastāv jau ilgstoši.
Diskusijas laikā tika apspriesti dažādi senioru mūžizglītības un sociālās labklājības aspekti, kas saistīti ar Trešās paaudzes universitāšu jeb senioru skolu darbību. Sanākušos uzrunāja Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa, diskusijā piedalījās arī pārstāvji no Valsts kancelejas, Labklājības, Izglītības un zinātnes, Kultūras ministrijām, kā arī Rīgas Apkaimju iedzīvotāju centra pārstāve. Tika diskutēts par finansējuma modeli U3A atbalstam un piedāvāti vairāki īstermiņa risinājumi, vienlaikus uzsverot, ka šī ir jauna iniciatīva, kam jāmeklē ilgtermiņa ieviešanas modelis.
Pēc diskusijas dalībniekiem tiks izsūtīts projekta realizētāju izveidots turpmākās sadarbības vienošanās projekts ar visām iesaistītajām ministrijām, ar kuru paredzēts sadarboties, lai koordinēti izstrādātu, īstenotu un uzraudzītu efektīvus valsts dažādu politiku pasākumus, tostarp Trešās paaudzes universitāšu tīklu izveidi Latvijā, kā arī īstenotu citus pasākumus. Tāpat vienošanās paredz izveidot kopīgu darba grupu, kas būs atbildīga par ierosināto pasākumu izstrādi un uzraudzību. Vienošanos plānots parakstīt līdz nākošajai diskusijai 2025.gada sākumā. Bet vēl šogad klātesošie saņēma aicinājumu piedalīties 4.decembra senioru NVO tīklošanās pasākumā Jēkabpils Krustpils pilī, kurā viesosies androloģe – eksperte Regina Dovidavičiūtė, lai informētu par senioru likuma pieņemšanas procesu un U3A darbību Lietuvā.
Projekta partneri no “Kuldīgas senioru skolas”, “Ikšķiles senioru skolas” un “Latvijas senioru kopienu apvienības” ieskicēja savu ikdienas darbību. Tika uzsvērts, ka šādu aktivitāšu rezultātā ieguvēji ir ne tikai seniori, bet arī valsts – jo sabiedrībā mazinās neapmierinātu un īgnu cilvēku īpatsvars, tiek saglabāta senioru sociālā aktivitāte, attālinātas vecuma kaišu iespējamības, kā Alcheimera slimība, demence u.c., kā arī sabiedrībā mazināts eidžisms, rādīts labs piemērs jaunākajām paaudzēm. “Senioru skolās mēs piedzīvojam atdzimšanu pēc aiziešanas pensijā. Mēs liekam aizdomāties, ka tas varētu notikt ar katru no jums, bet mums viss notiek arvien labāk!” atzina LSKA dalībniece Marija Kolneja.
Jau ziņots, ka 21.novembrī Rīgā, NVO namā, notika atklātā diskusija, kurā par Trešās paaudzes universitāšu tīkla izveides iespējām Latvijā viedokļos dalījās Latvijas nevaldības organizāciju pārstāvji, kam jau šobrīd ir pieredze senioru mūžizglītības un veiksmīgas socializācijas organizēšanā, un valsts varas pārstāvji. Diskusija organizēta ES Atveseļošanas un noturības mehānisma atbalstītā projekta “Trešās paaudzes universitāšu tīkla izveide Latvijā sabiedrības vecākās paaudzes sociālās labklājības un drošības vairošanas interesēs” (līguma Nr. 6.3.1.4.i.0/1/23/A/SIF/020), ko realizē biedrība “Vidusdaugavas NVO centrs” kopā ar astoņiem partneriem: biedrībām “Kuldīgas Senioru skola”, “Ikšķiles senioru skola”, “Latvijas senioru kopienu apvienība” (Rīga), “Baltā māja” (Līvāni), “Ķeipenes senioru skola”, “Jelgavas Senioru universitāte” un “Siguldas senioru skola”.
Vairāk informācijas: https://www.vidusdaugavasnvo.lv/ un projekta partneru mājaslapās.