Biedrība “Latvijas senioru kopienu apvienība” īstenojusi Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) no Kultūras ministrijas līdzekļiem atbalstīto projektu “Sadarbībā aizstāvam”. Projekta ietvaros Rīgā izveidota “Senioru skola”, turpinājies LSKA struktūrvienības “Senioru saeima” darbs pie ilgtspējīgas senioru interešu aizstāvības programmas, tāpat turpināta Ukrainas kara bēgļu integrāciju mūsu sabiedrībā.
Kā norāda LSKA valdes priekšsēdētājas vietniece, projekta “Sadarbībā aizstāvam” vadītāja Lilita Kalnāja, projekta ietvaros biedrība vēl vairāk paplašinājusi sadarbību ar dažādām senioru kopienām kā Latvijā, tā arī Lietuvā un Igaunijā “Pieredzes apmaiņā dodamies arī pie saviem sadarbības partneriem un LSKA biedriem Kuldīgas senioru skolā, bijām pie Madonas, Dobeles, Alūksnes, Siguldas un Līvānu senioriem. Uzsākta arī sadarbība ar “Vidusdaugavas NVO centru,” stāsta Lilita Kalnāja.
Turpinās arī darbs pie senioru kopienu sadraudzības tīkla veidošanai. Kā norāda L.Kalnāja, projekta īstenošanas laikā LSKA bijusi sadraudzības un pieredzes apmaiņas braucienos divpadsmit Latvijas pilsētās.
“Esam gandarīti, ka LSKA izveidotā “Senioru skola Rīgā” jau pirmā darbības gada laikā guvusi lielu popularitāti. Tas lieku reizi apliecina, ka senioru mūžizglītība ļauj mazināt tādas ar novecošanu saistītas negatīvās sekas kā vientulība, nepietiekama socializācija, kā arī ļauj gūt mūsu digitālajam laikmetam nepieciešamo prasmju un zināšanu kopumu kaut vai ikdienas vajadzību līmenī,” saka Lilita Kalnāja. LSKA valdes priekšsēdētajas vietniece arī norāda, ka biedrībai izveidojusies laba sadarbība ar pārējām mūsu valsts senioru skolām, kuras darbojas Krāslavā, Kuldīgā, Ikšķilē, Līvānos, Siguldā, Ķeipenē, kā arī ar Senioru universitāti Jelgavā.
LSKA “Senioru skolas” aktivitāšu loks ir ļoti plašs – sākot ar pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā tik būtiskām tēmām kā civilās aizsardzības pamati, hibrīdkara draudu atpazīšana, pirmās palīdzības sniegšana, digitālās prasmes u.c., beidzot ar kultūrizglītojošām ekskursijām uz dažādiem Latvijas novadiem, muzeju un izstāžu apmeklējumiem, kā arī sadraudzības braucieniem pie Lietuvas un Igaunijas senioriem. LSKA “Senioru skola” organizē arī tikšanos ar valsts un pašvaldību amatpersonām, kuras izskaidro senioriem aktuālos jautājumus, piemēram, kāda palīdzība saņemama no pašvaldības, kā izprotams viens vai otrs normatīvais regulējums u.tml. Notikušas tikšanās ar Labklājības ministrijas un Veselības ministrijas darbiniekiem, Rīgas pilsētas Sociālā dienesta pārstāvjiem, Nacionālās veselības dienesta, Zāļu valsts aģentūras pārstāvjiem, Saeimas deputātiem un citām amatpersonām. Savukārt, lai veicinātu senioru aktīvāku dalību Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās, notika nodarbību cikls “Viss par Eiropas Savienību”, kā arī tika organizētas tikšanās ar dažādu politisko spēku deputātu kandidātiem.
LSKA valdes priekšsēdētājas vietniece atgādina, ka uz “Senioru skolas” nodarbībām var nākt ikviens interesents. Informācija par pasākumiem rodama LSKA mājas lapā https://lskapvieniba.lv/lv/senioru-skola .
LSKA valdes locekle Liesma Neipreisa, kura “Senioru skolu Rīgā” vada jau kopš tās dibināšanas, uzsver, ka, organizējot “Senioru skolas” nodarbības, LSKA mērķis ir, lai seniors, kurš beidzis aktīvās darba gaitas, nesēž mājās, bet nāk aktīvi darboties. Atrod jaunus domubiedrus, iet kopsolī ar laikmetu un jūtas laimīgs. Savukārt L.Kalnāja bilst, ka atsevišķām LSKA senioru skolas nodarbībām iespējams piedalīties arī attālināti, pieslēdzoties ZOOM platformā.
LSKA struktūrvienība “Senioru saeima”, anketējot un aptaujājot gados vecākus cilvēkus tikšanās reizēs, turpina identificēt un apkopot senioru problēmas visā Latvijā, par kurām jārunā kā publiskajā telpā, tā normatīvā regulējuma izmaiņu un papildinājumu kontekstā. Piemēram, LSKA ieskatā apsveicama ir pensionāriem neapliekamā minimuma palielināšana līdz 1000 eiro mēnesī, taču nepieciešami arī valsts mēroga pasākumi senioru nodarbinātības veicināšanai, kā arī eidžisma – diskriminācijas pēc vecuma izskaušanai. Tāpat LSKA kategoriski iestājās pret uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošana biedrībām un nodibinājumiem, kas praksē nenozīmē neko citu, kā nozīmē NVO sektora vājināšanu. Biedrība sniegusi savu redzējumu arī par daudziem citiem jautājumiem.
LSKA turpināja arī atbalstīt Ukrainas kara bēgļus, palīdzot viņiem integrēties mūsu sabiedrībā, labāk izprast mūsu vēsturi, kultūru un cilvēkus, kā arī nevalstisko organizāciju un sabiedriskā darba organizēšanas pamatus, ko pēc uzvaras pār okupantu viņi senioru dzīves kvalitātes celšanai vēlas realizēt arī Ukrainā.
“Sadarbojamies ar ukraiņiem sarunu klubos, izglītojošās ekskursijās iepazīstinām ar Latvijas vēsturi un kultūrvidi, kā arī organizējam kopējus kultūras pasākumu apmeklējumus,” saka Lilita Kalnāja. Visas LSKA organizētās izglītojošās ekskursijas tiek arī dokumentētas video formātā, un videofilmas par tām publicētas LSKA mājas lapā www.lskapvieniba.lv .
Tāpat biedrība apkopojusi vairāku simtgadnieku dzīves stāstus dokumentālā filmā “Simtgadnieku dzīves receptes”, kurā meklēta atbilde uz jautājumu – kur īsti meklējams viņu garā mūža noslēpums?
Projekta mērķa grupa ir Latvijas seniori, kuri vēlas uzlabot savus dzīves apstākļus, un visai šai grupai ir nepieciešama kā interešu aizstāvība, tā arī sadarbības iespēja. Projekta aktivitātēs piedalījās dažāda vecuma un dzimuma seniori visā Latvijā.
Pasākumu “Sadarbībā aizstāvam” finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Projekts tiek īstenots no 01.04.2023. līdz 31.10.2024.
Projekta īstenošanas līgums Nr. 2023.LV/NVOF/MAC/103/49
Materiāls “Paplašinājusies LSKA sadarbība ar senioru kopienām visā Latvijā” ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par materiāla “Paplašinājusies LSKA sadarbība ar senioru kopienām visā Latvijā” saturu atbild Biedrība “Latvijas senioru kopienu apvienība”.