Lai runātu par iespējamiem risinājumiem Trešās paaudzes universitāšu tīkla izveidei Latvijā, 21.novembrī Rīgā, NVO namā, notiks atklātā diskusija “Senioru izglītība Latvijas sabiedrības sociālās labklājības interesēs”, kurā aicināti piedalīties gan nevalstiskā sektora, gan likumdevēja un izpildvaras, kā arī Rīgas domes pārstāvji.
Trešās paaudzes universitātes (University of the third age jeb U3A) ievērojami mazina sabiedrības novecošanās negatīvās sekas, tai skaitā sekmējot senioru veselības nostiprināšanos, viņu iesaisti aktīvā sociālā dzīvē, kā arī ilgāku iekļaušanos darba tirgū. Iesaistoties U3A tīkla attīstīšanā Latvijā, politiķiem, kā arī ar senioru jautājumu risināšanu saistītām valsts un pašvaldību institūcijām, ir iespēja īstenot vienu no veselīgas novecošanās stratēģijas atslēgas punktiem un nodrošināt gados vecākiem cilvēkiem neformālās izglītības iespējas, tā palīdzot realizēt viņu potenciālu un ilgāk saglabāt patstāvīgu un veselīgāku dzīvi.
Kā liecina mūsu kaimiņvalstu – Lietuvas un Igaunijas, arī citu Eiropas valstu pieredze, seniori aktīvi izmanto iespēju mācīties, apgūt noderīgas prasmes un kompetences, lai neapstātos savā attīstībā. Būtiski, ka, iesaistoties regulārā un interesantā darbībā, seniori ir mazāk pakļauti depresijas riskam, retāk slimo, mazāk vēršas pēc medicīniskās palīdzības, labāk orientējas sabiedriskajos procesos, izjūt lielāku gandarījumu par dzīvi. Tāpēc Trešās paaudzes universitāšu tīkla izveide Latvijā ir kļuvusi par nepieciešamību un, līdzīgi kā Lietuvā un Igaunijā, U3A jādarbojas ciešā sasaistē ar valsts un pašvaldības institūcijām, saņemot no tām visu nepieciešamo atbalstu.
Par to, kā nodrošināt efektīvu un ilgtspējīgu Trešās paaudzes jeb Senioru universitāšu, ko Latvijā vairāk atpazīst kā senioru skolas, darbu Latvijā, kāds atbalsts tām nepieciešams no valsts un pašvaldību puses, kas senioru mūžizglītībā paveikts un vēl darāms NVO sektorā, runāsim diskusijā “Senioru izglītība Latvijas sabiedrības sociālās labklājības interesēs”.
KONTEKSTS:
Pirmā U3A sāka darbu 1973.gadā Francijā Tulūzas universitātes Sociālo zinātņu fakultātē, to dibināja profesors Pjērs Vella. Turpmākajos gados šī kustība attīstījās gandrīz visās Eiropas valstīs, tai skaitā mūsu kaimiņvalstīs Lietuvā, Igaunijā, Polijā.
Latvijā Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma atbalstītā projekta “Trešās paaudzes universitāšu tīkla izveide Latvijā sabiedrības vecākās paaudzes sociālās labklājības un drošības vairošanas interesēs” (līguma Nr. 6.3.1.4.i.0/1/23/A/SIF/020) īstenošanu 2023.gadā uzsāka sabiedriskā labuma biedrība “Vidusdaugavas NVO centrs” kopā ar biedrībām “Kuldīgas Senioru skola”, “Ikšķiles senioru skola”, “Latvijas senioru kopienu apvienība” (Rīga) un “Baltā māja” (Līvāni). Projekta realizēšanas gaitā tam pievienojās vēl citas nevalstiskās organizācijas – biedrības “Ķeipenes senioru skola”, “Jelgavas Senioru universitāte” un “Siguldas senioru skola”.
Vairāk informācijas: https://www.vidusdaugavasnvo.lv/ un projekta partneru mājaslapās.