Kādas senioru organizācijas darbojas Latvijā, kurās seniori var vērsties un meklēt domubiedrus, mūžizglītošanās un radošo nodarbību iespējas, dažāda veida atbalstu? Kādi ir Latvijas seniorus atbalstošie resursi? Kur vērsties senioru ģimeņu pārstāvjiem, lai šos jautājumus uzzinātu paši un būtu zinoši ieteikt savas dzimtas senioriem?
Lai visdažādākās sabiedrības grupas būtu informētas par šiem jautājumiem, biedrības “Vidusdaugavas NVO centrs” mājaslapā https://www.vidusdaugavasnvo.lv/ izveidota Senioru resursu karte, ko var aplūkot sadaļā “Resursu kartes”, šeit: https://www.vidusdaugavasnvo.lv/lv/pakalpojumi/senioriem/ (nospiežot uz saites). Zem kartes pieejama arī izdrukas versija pdf formātā.
Resursu kartē ir trīs veidu atzīmes dažādās krāsās: senioru resursi valsts sektorā, nevaldības sektorā un biznesa vides piedāvājumi. Katrs atzīmētais punkts, uz tā uzklikšķinot, informē par saziņas iespējām ar konkrēto organizāciju. Lielākajā daļā no Senioru resursu kartē norādītajiem punktiem ir pieejams bezmaksas atbalsts, bet, lai visa informācija būtu vienuviet, pievienoti arī maksas pakalpojumi, visbiežāk – komercsektorā.
Senioru resursu karte sagatavojusi biedrība “Vidusdaugavas NVO centrs” Atveseļošanās un noturības mehānisma programmā realizētā projekta “Trešās paaudzes universitāšu tīkla izveide Latvijā sabiedrības vecākās paaudzes sociālās labklājības un drošības vairošanas interesēs” ietvaros, sadarbojoties pieciem partneriem visā Latvijā – kopā ar biedrībām “Baltā māja” (Līvāni), “Ikšķiles senioru skola”, “Latvijas senioru kopienu apvienība” un “Kuldīgas senioru skola”.
Aicinām organizācijas, kas atbilst šīs Senioru resursu kartes standartam, bet šobrīd sevi kartē neatrod, sazināties ar projekta vadību, rakstot Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. , lai pārrunātu Jūsu pievienošanu kartei!
Informāciju sagatavoja:
Biedrība “Vidusdaugavas NVO centrs”
Informācijai:
Trešās paaudzes universitātes jeb U3A (University of the Third Age) ir pieaugušo neformālās izglītības iniciatīva, populāra un atzīta daudzās pasaules valstīs, kura piedāvā izglītošanos pensionētām personām un ikvienam interesentam, kas uzsaka sevi par senioru jeb trešās paaudzes pārstāvi. Pirmā U3A sāka darbu 1973.gadā Francijā Tulūzas universitātes Sociālo zinātņu fakultātē, to dibināja profesors Pjērs Vella. Turpmākajos gados šī kustība attīstījās gandrīz visās Eiropas valstīs, t.sk.mūsu kaimiņvalstīs Lietuvā, Igaunijā, Polijā.
Trešās paaudzes universitāšu fenomens ir populārs Eiropā, kur tas plaši tiek lietots kā senioru sociālās politikas rīks apstākļos, kad sabiedrība strauji noveco. Sabiedrības novecošanās ir ilgstošs un neatgriezenisks process, ko nevar apturēt, bet var censties mazināt tā negatīvās sekas.
Arī Latvijā demogrāfijas jomas pētnieki jau ilgākā laika periodā ir brīdinājuši, ka, pagarinoties mūža ilgumam un pieaugot senioru īpatsvaram sabiedrībā, par vienu no lielākajiem izaicinājumiem valstī kļūs sabiedrības novecošanās. Tikai nupat tā sāk iegūt paātrinājumu, un vistuvākajā laikā šī problēma par sevi atgādinās daudz skaudrāk. Tas būs brīdis, kad politikas veidotājiem nāksies pievērsties jautājumam – kā mazināt sabiedrības novecošanās sekas?